0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 35 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

 
 
Osmanlı Araştırmaları: osmanlı şehirleri

Bu Konuda Ara:   
[ Ana Sayfaya Git | Yeni Bir Konu Seçin ]
 
 


Erasing the Past:Sarajevo (Bosnia-Herzegovina)-- Charred fragment of an Ottoman document, retrieved from the ashes of the archive of the Oriental Institute in Sarajevo after it was set ablaze by Serb nationalist bombardment on May 17, 1992. (photograph by Oriental Institute in Sarajevo)
THREE YEARS have passed since the beginning of the war in Bosnia. Amidst the reports of human suffering and atrocities, another tragic loss has gone largely unnoted the destruction of the written record of Bosnia’s past. On 25 August 1992, Bosnia’s National and University Library, a handsome Moorish-revival building built in the 1890s on the Sarajevo riverfront, was shelled and burned. Before the fire, the library held 1.5 million volumes, including over 155,000 rare books and manuscripts; the country's national archives; deposit copies of newspapers, periodicals and books published in Bosnia; and the collections of the University of Sarajevo. Bombarded with incendiary grenades from Serbian nationalist positions across the river, the library burned for three days; it was reduced to ashes with most of its contents.

continued...

Not:


(Devamı... | Puan: 4.66)
Kalelerden Fülek Kalesi


Anonim writes "

Hazırlayan: İsmail Tosun Saral
Em.İş Bankası Müdürü
Türk Macar Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Kalelerden Fülek Kalesi
(Sonun Başlangıcı)


ABSTRACT:

The Fulek Castle is located between Hungarian- Slovakian border where
Nógrád and Gömör Rivers meet. “Fülek” means “a hiding place” or “a fortification” which was derived from Celtic word “Fulaku”. During Ottoman administration, this fort was accepted as a bit problematic due to its Catholic Hungarian and German settlers.

"

Not:


(Devamı... | 5984 byte kaldı | Puan: 3.72)
Kalelerden Budin Kalesi'nin Kaybı


Anonim writes "İsmail Tosun Saral
Em. İş Bankası Müdürü
Türk Macar Dostluk Dernegi Yön. Kur. Üyesi


Budin 150 sene bir Türk şehri olarak kalmış ve 2 Eylül 1686 da kaybedilmesi büyük üzüntü uyandırmıştır. Budin’in kaybı dolayısıyla asker şairlerden GÂZİ ÂŞIK HASAN’ın yazdığı iki türkü bugün bile Türk Milletini büyük üzüntüye boğmaktadır. Bu destan ilk defa Macar şarkiyatcı Dr. Kúnos tarafından Adakale’de duyulmuş ve yayınlanmıştır. Destanla ilgili en geniş araştırmayı
“ 250 Yıllık Bir Savaş Türküsü” isimli çalışması ile büyük halkbilimci ve eğitimci rahmetli Cahit Öztelli yapmıştır. Bu çalışmayı ve diğer Budin destan ve türkülerini aşağıda sunuyorum:
"Türklerin de tarihte çok acılı serüvenleri var. Yüzyıllar boyunca çıkan türkülerden bize pek azı gelebilmiştir. Bunların ilk çıkış durumunu, hikâyesini çok zaman bilemeyiz. Fakat tarihle ilgili olanları çok yorucu araştırmalarla meydana çıkarmak mümkün olabilir. İlk defa olarak biz böyle bir denemeye konu olarak “ Nazlı Budin “ türküsünü aldık.
Türkünün ilk şeklini bularak bu ikiyüz elli yıllık serüveni, tarihin ve daha sonraki varyant (bir şiirin değişik başka şekli) değiştirmeleriyle karşılaştırarak ortaya koymaya çalıştık.
"

Not:

(Devamı... | 60073 byte kaldı | Puan: 3.55)
Kalelerden Eğri Kalesi


Anonim writes "

İsmail Tosun Saral
Em.İş Bankası Müdürü
Türk Macar Dostluk Derneği Yön. Kur. Üyesi
saraltosun@hotmail.com

Macarların Eger, Almanların Erlay, Osmanlı Türklerinin Eğre veya Eğri diye adlandırılan kale, dost ve kardeş Macaristan’ın Heves İlinin merkezidir. Mâtra ve Bükk dağlarının arasında, Eger nehrinin vadisindedir. Stratejik durumu ve zengin maden yatakların varlığı nedenleri ile kale Macar asilzadeleri ve Kral Ferdinand tarafından tahkim edilmişti. Kale ilk defa Sultan Süleyman zamanında 1552 yılında ikinci vezir Kara Ahmet Paşa tarafından kuşatıldı. Kaleyi Macar Komutan István Dobo savunuyordu. İkibin kişilik Macar kuvveti 45 gün kadar kaleyi savundu. (Kaynak: ML)
"

Not:


(Devamı... | 22706 byte kaldı | Puan: 4)


Aşına İşine Eşine Sahip Çık
Türkiye'yi yönetenlerin yeterli tarih bilgisine sahip olduklarına inanıyor musnuz?

Evet
HayırSonuçlar
Anketler

Toplam Oy 9539
osmanlı siyasi tarihi
[ osmanlı siyasi tarihi ]

·İstanbul işgal edilmedi, inşa edildi
·KÖSE MİHAL’İN MEZARI VE HARMANKAYA
·Tanzimat Aydınlarının Eklektizmi
·Saru Batu Savcı Bey
·İdris-i Bitlisi'den Barzani'ye!
·Domaniç Savaşı
·ENVER PAŞA
·Kostaki Musurus’tan Orhan Pamuk’a, Doktora’dan Nobel’e: Osmanlılar
·Filistin’de son dönem Osmanlı Hakimiyeti

Go To Project GutenbergBilgilerimizi Yoklayalım
Crossword
Boşluk DoldurmaOsmanlı popüler materyalizmiBad Tımes And Better Self. Defınıtıons Of Identıty And Strategıes For Development In Late Ottoman Hıstorıography (18501900)


Ziyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.339 Saniye