0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 50 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

 
 
Osmanlı Araştırmaları: osmanlı sanatı incelemeleri

Bu Konuda Ara:   
[ Ana Sayfaya Git | Yeni Bir Konu Seçin ]
 
 


beyaz lale


Yıl 1912... Türk tarihinin en büyük felaketlerinden birinin yaşandığı günlerin başladığı yıl. Bu karanlık senenin 8 Ekiminde Karadağ Prensliği, ardından 18 Ekim’de Bulgaristan ve Sırbistan, birkaç gün sonra da Yunanistan Osmanlı'ya savaş açıyor. Hasta adamın başında gün sayan İngiltere Fransa ve Rusya’nın desteklediği gözü dönmüş caniler girdikleri yeri talan ediyor. Balkanlar cayır cayır yanıyor. Irz namus pây-i mal olmuş. Balkanlarda acımasız bir soykırım yaşanıyor. Türk milletini yok etmek için insanlık dışı her türlü vahşet uygulamaya konuluyor.
Bu günlerde Serez'e giren Bulgar komitacıları taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmıyor. Erkeklerle yaşlı kadınları diri diri yaktıktan sonra bile hırsını alamayan bu vahşi yaratıklar, genç kadın ve kızları zevkleri için bir eğlence aracı olarak kullanmaya çalışıyor, direnenleri ise hunharca katlettikten sonra bedeni daha soğumamış olanlara tecavüz ederek nekrofili duygularını tatmin ediyorlardı.

Serez'de yaşanan bu vahşet milli edebiyat akımının öncülerinden Ömer Seyfettin tarafından hikayeleştirmiştir.

Çocukluk yıllarıma rastlayan Beyaz Lale adlı bu öyküyü okuduğum zaman insanın ne denli aşağılaşabileceği gerçeği ile karşılaşmanın karışık ruh halini yaşamış, Binbaşı Radko adlı kuduz köpeğin hikayeye adını veren Lale adlı bölgenin en güzel kızına sahip olmak için verdiği uğraşlara rağmen bu iffetli Türk kızının teslim olmaktansa ölümü seçerek intihar edişi, ancak habis ruhlu pislik herifin genç kızın cesedine tecavüzü ruhumda telafisi imkansız derin izler ve yaralar bırakmıştı.

Osmanlı’nın çekilmesiyle Balkanlar’da Afrika’da Orta Doğu’da ne güller soldu, ne laleler çiğnendi…

Global Dünyanın modern toplumları Bosna’da Kosova’da Irak’da Afganistan’da Doğu Türkistan’da … beyaz lalelerin yürek parçalayan dramları karşısında sessizliklerini sürdürüyor.

Muhtemelen dedelerinden tevarüs eden sadist bir yaklaşımın tezahürü olarak bu manzaralardan zevk alıyorlardır.


(Devamı... | Puan: 3.94)
Yayınlar: Ottoman Embroidery


Editorial Reviews From Library Journal Beautiful embroidery is one of the unique contributions the Ottoman Empire made to world art. London's Victoria & Albert Museum has acquired over 680 pieces of this work. Here, Ellis (Embroideries and Samplers from Islamic Egypt), research assistant at the Ashmolean Museum in Oxford, and Wearden (Samplers from the Victoria & Albert Museum and Persian Printed Cottons), assistant curator in textiles and dress at the Victoria & Albert Museum, pull selected pieces from that collection for this catalog. The Ottoman Empire is very briefly introduced in a chapter covering its history, expansion, culture, and influence, and tucked behind the plates is a wonderful chapter on the actual embroidery techniques, detailed in text and diagrams. The overall organization of the book is, unfortunately, clunky for example, there is no index, and the illustrations and their captions are separated. However, the color illustrations themselves are large and bright, showing the effect of the embroidery pattern or close-up details of the tiny stitches. An additional purchase for specialized collections. Karen Ellis, Nicholson Memorial Lib. Syst., Garland, TX Copyright 2002 Cahners Business Information, Inc.

Not:

(Devamı... | Yayınlar | Puan: 4)
Bir Osmanlı Kadın Yazarın Doğuşu


Nüket Esen

İlk kadın romancımız* Fatma Aliye'nin yazar olma serüveninde çevresindeki erkeklerin rolü dikkat çekicidir. Ahmet Cevdet Paşa gibi ünlü bir hukukçu, tarihçi ve devlet adamı olan bir babanın kızı olması önüne açılan fırsatlar bakımından önemlidir. Zaten Fatma Aliye çocukluğunda erkeklerin dünyasında yaşamış, evde zamanının büyük kısmını haremlikte değil, selâmlıkta geçirmiş, erkek hizmetkârlar, babasının kahvecisi Süleyman Ağa, Halep'teyken İngiliz Konsolosu Mr. Skene ile dostluklar kurmuştur.

Yazının Devamı ...


(Devamı... | Puan: 4.75)
Levni'nin Minyatürleriyle Doğu Minyatürlerini Karşılaştırma


Nalan Yılmaz

Minyatürün kökü Latince Minyum'dan gelir. Minyum al renktir. Ortaçağda minyum rengi kullanılarak yapılan resimlere minyum deniyordu. Ortaçağda Avrupa'da yapılan el yazmalarının bölüm başlarındaki harflerin minyum denilen maden kırmızısıyla boyanmasından kaynaklanmış zamanla kitapları süsleyen resimlerle aynı adı almıştır. Osmanlıda el yazması resimlerine minyatür denilse de ilk zamanlarda nakış , minyatür ressamlarına da nakkaş deniyordu. Figürlü anlatım biçimi olan minyatürde perspektif Batı resmindeki gibi sabit bir noktadan görülmez. Nakkaş her şeyin dışını ve içinde olanı gösterir. Minyatürde figürler boldur ve üst üste yığılmıştır.

Yazının Devamı


(Devamı... | Puan: 3.29)


Aşına İşine Eşine Sahip Çık
Türkiye'yi yönetenlerin yeterli tarih bilgisine sahip olduklarına inanıyor musnuz?

Evet
HayırSonuçlar
Anketler

Toplam Oy 9539
Osmanlı Hanedanı
[ Osmanlı Hanedanı ]

·Hayme Ana
·II.Abdülhamid ve Hayme Ana
·Son halifenin kızı öldü
·ŞEYH EDEBALİ’DEN OSMAN GAZİ’YE NASİHAT
·SULTAN MEHMET'İN TABÂBET İLE İLGİLİ VASİYETNAMESİ
·Sizce 2. Abdülhamid Kimdir?
·Padişah Kızları Sultanlar
·üç haseki sultan
·Gün Görmeyen Şehzadeler

Go To Project GutenbergBilgilerimizi Yoklayalım
Crossword
Boşluk DoldurmaOsmanlı popüler materyalizmiBad Tımes And Better Self. Defınıtıons Of Identıty And Strategıes For Development In Late Ottoman Hıstorıography (18501900)


Ziyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.230 Saniye