0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 43 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

 
 
Osmanlı Araştırmaları: osmanlı siyasi tarihi

Bu Konuda Ara:   
[ Ana Sayfaya Git | Yeni Bir Konu Seçin ]
 
 


İstanbul işgal edilmedi, inşa edildi


HALİL İNALCIK

1955'te Münich'te toplanan Byzantinistler kongresinin açılış oturumunda, Alman Kardinal, "Hagia Sophia'nın kubbesinde Bizans'ın yıldızı parlamaktadır ve ebediyyen parlayacaktır", dediği zaman salonda dakikalarca süren çılgın bir alkış koptu; ama yıldızlı kubbenin nasıl olup da beş yüz yıl orada kaldığını kimse sormadı.

Osmanlılar bir Haçlı ordusunun, 1204'te olduğu gibi, donanmalarıyla gelip şehri işgal edeceği kaygısı içinde idiler. Böyle bir olay, Osmanlılar için tüm imparatorluğun kaybına yol açabilirdi. 1453 fethinden önce Osmanlılar İstanbul'u, Anadolu ve Balkanlar'da kurdukları imparatorluğun doğal merkezi olarak görüyorlardı. İlk defa Yıldırım 1394 - 1396'da Bizans'ı kuşattı, Osmanlılar 1411 - 1422'de şehri iki kez daha kuşattılar. 1439'da Bizans İmparatoru, Floransa'ya gidip haçlı planını destekledi. Batı'nın müdahalesi kaygısı Osmanlıları İstanbul fethine öncelik vermeye itti. Ayrıca bunu bir iç bunalım da çabuklaştırmıştır.


(Devamı... | 5516 byte kaldı | Puan: 4)
KÖSE MİHAL’İN MEZARI VE HARMANKAYA


Anonim writes "Ömer Faruk Dinçel
Tavşanlı İ.H.L. ve Anadolu İ.H.L.
Tarih Öğretmeni/Araştırmacı

Osmanlı kaynak ve kroniklerinde ismi zikredilen ve Harmankaya tekfuru iken Müslüman olup Osmanlının hizmetine giren Köse Mihal’in (Abdullah Mihal Gazi) tekfurluğunu yaptığı Harmankaya’nın neresi ve Köse Mihal’in mezarının nerede olduğu konusunda son yıllarda bazı araştırmacılarca yanlış değerlendirmeler yapılmaktadır.Bu iddia sahipleri her türlü belge ve dayanaktan yoksun bir şekilde Kütahya’nın Tavşanlı İlçesinin Merkezyeniköy ile Derbent köyleri arasındaki Köse Kalfa Türbesinde yatın zâtı Köse Mihal,Bursa’nın Harmancık ilçesini de Köse Mihal’in tekfurluğunu yaptığı Harmankaya olarak değerlendirmektedirler.Son yıllarda Tavşanlı’nın merkezyeniköy ile Derbent köyleri arasında bulunan Köse Kalfa türbesinin olduğu alanda “Köse Mihal Şenliği” yapılmaktadır.İşin en ilginç yanı bu türbe, Eskişehir Anıtlar Kurulu tarafından 2003 yılında tarihi hakikatlere aykırı olarak Köse Mihal’in mezarı olarak tescil edilmiş.Yapılan bu yanlışlığın en kısa zamanda düzeltilmesi gerektiğini de düşünüyorum.

"

(Devamı... | 14588 byte kaldı | Puan: 4.95)
Tanzimat Aydınlarının Eklektizmi


Doç.Dr. Hüseyin ÇELİK

Hemen belirtelim ki burada eklektizmi felsefi bir doktrin olarak değil, terim olarak kullanıyoruz. Çok yönlülük , çok şeyi derleyip sentezlere varma, bir konuda ihtisaslaşmaktansa kırk anbarlığı tercih etme, üzerinde durmaya çalıştığımız eklektik tavırdır.

Eklektik tavır, bir konuda derinleşmeye, yani ihtisasa aykırıdır. İlk ve orta çağlarda ihtisaslaşma pek bilinen bir kavram değildir. Çünkü sözünü ettiğimiz çağlarda bilinler zaten birbirinden kesin çizgilerle ayrılmış değil. Doğu'da da Batı'da da durum aynıdır. Mesela İbn-i Sina'nın aynı zamanda Matematikçi, Fizikçi, Tıpçı, Dilci Astronom vs. olduğunu okuduğumuzda hayretlere kapılıyoruz. Bir insan bütün bu disiplinlerde nasıl uzman olabilir? diye aklımıza sorular takılıyor. Buna cevap bulamadığımız zaman da meseleyi İbn-i Sina'nın dehâsıyla açıklıyoruz. İbn-i Sina'nın büyüklüğüne diyeceğimiz yok. Ancak olay gayet açık ve basittir. Onun zamanında bilinen bütün astronomiyi 200 sayfalık bir kitaba, bütün tıbbı belki 300 sayfalık bir kitaba sığdırmak mümkündü. Dolayısıyla geçmişte bir insanın birçok bilimde uzman olması makul ve mantıklıydı. Kendi döneminde en büyük tıp bilgini olan İbn-i Sina şüphe yok ki günümüzdeki bir pratisyen hekim kadar tıp bilmiyordu. Bugün tıbbın herhangi bir dalında yapılmış yayınları kütüphanelere sığdıramazsınız. Dolayısıyla çağımızın ihtisas çağı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.


(Devamı... | 12395 byte kaldı | Puan: 2.83)
Saru Batu Savcı Bey


malikoglu writes "OSMANLI ARŞİV BELGELERİNE GÖRE SARU BATU SAVCI BEY MEŞHEDİ-1
Hasan EFE
Eğitimci Tarihçi Yazar
Domaniç Tarihi Araştırmaları Grubu Üyesi
efehasan71@mynet.com

Osmanlı kültürü, XV.yüzyıla kadar geri götürülebilen bir tarihçilik geleneğine sahiptir.Osmanlı tarih yazıcılığı, devletin kuruluş tarihine nazaran oldukça geç bir zamanda başlamıştır. XV.yüzyıl ortalarından önceye ait hiçbir Türk kaynağına sahip olmadığımız açıktır. Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna ve Osman Gazi’nin hükümdarlığına ilişkin tüm çağdaş eserler hala büyük ölçüde en eski Osmanlı kaynaklarına dayanmaktadır.:Aşıkpaşazade ve Anonim Vakayinameler.
"

(Devamı... | 5520 byte kaldı | Puan: 2.97)


Aşına İşine Eşine Sahip Çık
Türkiye'yi yönetenlerin yeterli tarih bilgisine sahip olduklarına inanıyor musnuz?

Evet
HayırSonuçlar
Anketler

Toplam Oy 9539
osmanlı kamu ekonomisi
[ osmanlı kamu ekonomisi ]

·Osmanlı’da İktisadi Gelişme ve Mali Sistem
·OSMANLI EKONOMİSİYLE İLGİLİ KİTAP ÖZETİ
·OSMANLI DEVLETİNDE GÜMRÜK İŞLERİ
·MUKATAA SİSTEMİ

Go To Project GutenbergBilgilerimizi Yoklayalım
Crossword
Boşluk DoldurmaOsmanlı popüler materyalizmiBad Tımes And Better Self. Defınıtıons Of Identıty And Strategıes For Development In Late Ottoman Hıstorıography (18501900)


Ziyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.332 Saniye