0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 33 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

 
 
Osmanlı Araştırmaları: osmanlı toplum yapısı

Bu Konuda Ara:   
[ Ana Sayfaya Git | Yeni Bir Konu Seçin ]
 
 


Bir Babanın Yürek Yangınları


Bir sihirli söz düşünün, kılıç olup başlarda gezen, yine aynı söz ki tek hamlede savaşlar kesen. Ne taht bırakan, ne baht, kendinden gayri. Ama kader ağlarını o sözün sahibine öyle bir örüyor ki, o meş'um kelime zaman geliyor evlâtlarının başını gövdesinden alıyor. Kendi diliyle yağ ile balını ağulu aş ediyor efendisine.

Hiçbir Osmanlı padişahına nasib olmamış olan 46 yıl gibi uzun bir süre cihana hükmeden Muhteşem Süleyman, ne yazık ki bu yarım asırlık dönemi, acıların en büyüğü olan evlât acılarıyla geçirmiş, sekiz oğlundan yedisinin ölümüne şahit olmuştu. Bunlardan Murad, Mahmud ve Abdullah henüz çocuk yaşta gözlerini hayata yumarken, nur-i ayini şehzadeler güzidesi Sultan Mehmed ile, ömrünü sırtına yüklediği gam yükü ile geçiren Cihangir, gençlik çağında hayatının baharında toprağa gark olan taze fidanlar misali göçüp gitmişlerdi.

Ulu Sultan, geriye kalan oğullarından yüce gönüllü yiğit alperenler, Mustafa ve Bayezid'in öldürülmesi için nişan-ı şerif-i alişan hükmünü kendisi vermek zorunda kalmıştı da, koca cihanın mülkü en gerideki tek oğlan Sarı Selim'e kala kalmıştı.


(Devamı... | 20227 byte kaldı | Puan: 4.63)
Christians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary Coex


Avigdor Levy Near Eastern and Jewish Studies
DepartmentBrandeis UniversitySeptember, 2000

Recent events in Bosnia, Kossovo, Cyprus and elsewhere have suggested to students ofinterethnic relations that the application of the principle of self-determination may have reachedits practical limits. It is obvious that it is impossible to satisfy the desire for self rule of everysingle identity group without causing massive dislocation and violence. Consequently, the onlyrational alternative is to look for means of interethnic coexistence.1The phrase "the burden ofhistory" is sometimes used to explain the role that the past has played in complicating today'spolitical realities and contributing to interethnic strife. While this is indeed so, history can alsoprovide some useful guidelines for managing interethnic coexistence.

continue


(Devamı... | Puan: 4)
Almanya Alevle oynuyor.


Bu günlerde Almanya’nın gündeminde  Ali’ler ve Aleviler var.

Ali’lerle bir parti , Alevilerle bir televizyon kanalı uğraşıyor.

Ali’lerle siyasi gündem oluşturmayı amaçlayan Almanya , Alevi vatandaşlarımızı provoke ederek sosyal projelerini uygulamağa hazırlanıyor.

Milliyetçi söylemleri ile tanınan Cumhuriyetçi Parti (REP), 27 Ocak'taki Hessen eyalet seçimleri için sarışın bir Alman kızın resminin altında kocaman harflerle  'Mach mich nicht an, Ali!'  'Ali bana sulanma' yazan ilginç bir afiş hazırlattı. Söz konusu parti bu afişle yabancı düşmanlığını körükleyerek Almanya’da yaşayan Türkler üzerinden siyasi rant elde etmeğe çalışıyor.

Bu afişle Alileri ırz düşmanı gibi gösteren kurnaz Almanlar, diğer taraftan bir TV kanalında yayınlanan dizide Alevi vatandaşlarımız için ensest ilişki geleneği gibi şerefsiz bir ithamda bulunarak bu vatandaşlarımızı sokaklara dökmeğe çalışıyorlar.

Bu yüzden geçen hafta Almanya ve Hollanda Alevi vatandaşlarımızın gösterilerine sahne oldu. Gösterilerin amacı ARD televizyonunda yayınlanmakta olan ‘’Tatort’’ (Olay Yeri) adlı adlı polisiye dizinin 23 Aralık Pazar akşamı yayınlanan Wem Ehre gebührt  “Onura layık olan” adlı bölümündeki Alevi bir babanın kızına tecavüz iddiası ve bu aşağılık hâdisenin Alevilere yönelik ‘’Mum söndü’’ iftirasını çağrıştırmasını protesto idi.


(Devamı... | 14137 byte kaldı | Puan: 4.66)
bu bir osmanlı savaş fermanıdır


Anonim writes "Yıl 1912, İngilizler Hindistan'ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı'dan yardım ister. Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız bırakmamakla birlikte 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle Hindistan'a gönderir. 350 kişilik birlikten 20 kadarı hastalıktan yolda şehit olur, kalan 330 Osmanlı askeri Hindistan'a çıkarlar ve İngilizlerle savaşmaya başlarlar.

Mühimmat açısından kısıtlı olan Osmanlı askerleri birkaç günlük mücadeleden sonra teknolojik donanıma sahip İngiliz askerleri karşısında yenik düşerler ve 40 kadarı esir alınır, diğerleri de savaşta şehit olurlar. Savaş bittikten sonra bu 40 Osmanlı esir askerini, İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bir İngiliz gemisi Avustralya'ya geldiğinde, esir iki Osmanlı askeri gemiden bir yolunu bulup kaçarlar.
"

(Devamı... | 2951 byte kaldı | Puan: 4.67)


Aşına İşine Eşine Sahip Çık
Türkiye'yi yönetenlerin yeterli tarih bilgisine sahip olduklarına inanıyor musnuz?

Evet
HayırSonuçlar
Anketler

Toplam Oy 9539
osmanlıya ilişkin yayınla
[ osmanlıya ilişkin yayınla ]

·Koca Sinan
·Şamlı Adı Hakkında
·Bir aferin çok görülmüş!!!
·Pedro'nun Zorunlu İstanbul Seyahati
·GRIGORIOS'UN GİZLİ MEKTUBUNDAKİ ÎTİRÂF
·PEÇEVİ TARİHİNDEN SİGARA BELÂSI
·Tarihçi yargıç değildir
·Osmanlı Seramiklerinin Görkemi
·Mucebince Amel Oluna

Go To Project GutenbergBilgilerimizi Yoklayalım
Crossword
Boşluk DoldurmaOsmanlı popüler materyalizmiBad Tımes And Better Self. Defınıtıons Of Identıty And Strategıes For Development In Late Ottoman Hıstorıography (18501900)


Ziyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.369 Saniye