0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 42 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

Yayınlar: Ottoman Embroidery


Editorial Reviews From Library Journal Beautiful embroidery is one of the unique contributions the Ottoman Empire made to world art. London's Victoria & Albert Museum has acquired over 680 pieces of this work. Here, Ellis (Embroideries and Samplers from Islamic Egypt), research assistant at the Ashmolean Museum in Oxford, and Wearden (Samplers from the Victoria & Albert Museum and Persian Printed Cottons), assistant curator in textiles and dress at the Victoria & Albert Museum, pull selected pieces from that collection for this catalog. The Ottoman Empire is very briefly introduced in a chapter covering its history, expansion, culture, and influence, and tucked behind the plates is a wonderful chapter on the actual embroidery techniques, detailed in text and diagrams. The overall organization of the book is, unfortunately, clunky for example, there is no index, and the illustrations and their captions are separated. However, the color illustrations themselves are large and bright, showing the effect of the embroidery pattern or close-up details of the tiny stitches. An additional purchase for specialized collections. Karen Ellis, Nicholson Memorial Lib. Syst., Garland, TX Copyright 2002 Cahners Business Information, Inc.

Not:

(Devamı... | Puan: 4)
Yayınlar: Filistin’de son dönem Osmanlı Hakimiyeti


Anonim writes "Maurus REINKOWSKI,” Late Ottoman Rule over Palestine: Its Evaluation in Arab, Turkish and Israeli Histories, 1970-90”, Middle Eastern Studies, Jan 1999 v35 p66 Haziran, 1999, cilt35, sayfa 66

Başlığın Türkçesi: Filistin’de son dönem Osmanlı Hakimiyeti:Arab,Türk ve İsrail tarihlerindeki yeri ve önemi


"

(Devamı... | 2693 byte kaldı | Puan: 3.6)
Yayınlar: Osmanlı Seramiklerinin Görkemi


Laure Soustiel. Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü. İstanbul, 2000.

XI. yüzyılın sonunda Türkler Anadolu'yu ele geçirdiğinde, yerel Bizans geleneklerini devraldılar, ama özellikle, o dönemde İran'da kullanılan ve beraberlerinde getirdikleri, Selçuklular'a özgü pek çok seramik tekniğinden de yararlandılar. Selçuklu sultanları, iktidarlarını pekiştirmek amacıyla önemli yapım işlerine giriştiler; yapılarını çinilerle kapladılar. Selçuklu sanatının en belirgin öğelerinden olan bu çiniler özellikle camileri, türbeleri, sarayları ve medreseleri süslüyordu. Dönemin en önemli çini üretim merkezi, devletin başkenti Konya'da bulunuyordu. Not:

(Devamı... | 5257 byte kaldı | Puan: 3.12)
Yayınlar: Rus SoykırımıSeyfi ŞAHİN
Çerkezler

Geçen hafta sonu Türkiye'deki Çerkezler Kafkaslardan sürülüşün 141. yıl dönümünü andılar. Samsun'da yapılan törende Kafkaslar'dan gelişi canlandırarak, Rus soykırımını kınadılar. Bildiğiniz gibi, 1866 yılında Ruslar 1 milyon 700 bin Çerkez ve Kafkas halkını topraklarından sürdü. Onları yersiz yurtsuz bıraktı. Yüzbinlerce insanı anasından, babasından, eşinden ailesinden kopararak Osmanlı topraklarına gönderdi. Bu büyük göç sırasında yine yüz binlerce insan yollarda, aç, susuz, izdiham ve fırtınadan batan gemilerde telef oldu. Kafkaslardan sürülen, avarlar, çerkezler, kabartaylar, hatukaylar,Çeçenler, abhazlar çok acı çektiler.

Bunların suçu müslüman olmak ve yurtlarında kendi milli hayatımını bağımsızca sürmekti. Kahraman Şeyh Şamil komutasındaki Kafkas Müslümanları 40 yıl Moskova'ya karşı ayaklandı milli bağımsızlığını ilan edip mücadele etti. Birçok Rus çarı geldi geçti, fakat Şeyh Şamil mücadelesini bırakmadı. O sırada halife olan Osmanlı padişahı bunlara gizli yardım yaptı. Ancak Osmanlı'nın da başından bela hiç gitmedi. Kendi iç ve dış düşmanlarla durmadan mücadele etmek zorunda idi. Osmanlı devletinin tepesi Masonlarla işgal edildiği için, Osmanlı padişahları hiç dıştaki Müslümanlara ilgi gösteremedi.Hep kendi gafilleri ile uğraştı.

Ruslar sabıkalı

Dünyada en çok soykırım yapan millet Ruslar'dır. Rus Çar'ı Korkunç İvan'dan beri ruslar çevrelerindeki halkları rahatsız etmişler, onları çeşitli bahanelerle ezmişler. Soykırım yapmışlardır. Onlar İsveç halkına, Polonya halkına yapmadıklarını bırakmamışlardır. Ama Ruslar'ın en çok soykırım yaptığı millet Türkler'dir. 1640 yılında Kazan hanlığı'nı işgal ettiklerinde Kazan hanı kahraman Süyun bike hatunu ve yüz binlerce tatar yiğidini kılıçtan geçirdiler. Yine yüz binlerce Türk'ü doğuya sürdüler.

Önü açılan İvan, astragan ve sibir hanlığını da işgal ederek Kuzey Türk topraklarını çiğneyip, Kamçatka'ya ve pasifik Okyanusu'na kadar bütün toprakları işgal etti. Tatar, Kazak, Kırgız, Altay, Tuva ve Yaka (saka) Türklerini, Moğolları ve diğer yerli halkları imha ettiler. O bölgelere Rus nüfus yerleştirdiler. Yalnız Çukçilere baş gelemediler. Fakat onları da dünyadan tecrit edip köşeye attılar.Ruslar batıda da Türkler'i imha etmeye devam ettiler.

1760 yılından başlayıp kaybettiğimiz bugünkü Ukrayna, Moldovya ve Kırım topraklarında şehirleri içinde asker ve halkla beraber yaktılar. Hacıbey (Odesa) da bir günde 25 bin Türk'ü katlettiler. İaşi ve diğer şehirleri, yok ettikleri haberi alan birinci Abdülhamit bu ızdıraba dayanamayıp, felç oldu (İnme-nüzül) ve tahtında vefat etti. Bugün Baserabya denen Türkçesi bucak olan ovalarda hala Türk kanı akıyor. Çeşmeler, kuyular, yıllarca bu topraklarda Türk kanı bulundurdu. 1812, 1930, 1876 Osmanlı Rus savaşları sonrası Dobruca'da, Balkanlar'da, Ruslar hem askerleri ve hem de yerli ahaliyi soykırıma tabi tuttu. 1915'te Birinci Dünya Savaşı sırasında Azerbayacan ve Anadolu'ya işgal eden Ruslar, Ermenilerle beraber halkı katletti. Y

üz binlercesini de sürdü. Bugün Kayseri ve Orta Anadolu'da hala 93 muhaciri denen bir topluluk vardır. Köyler ve kasabalar vardır. Daha dün 1945 yılında stalin başkanlığındaki Ruslar, Kırım'da hiçbir Türk bırakmadı. Bunları hayvan vagonlarına doldurarak Sibirya'ya ve diğer bölgelere gönderdi. Bunların % 60 - 70'i yollarda öldü. Ahıska Türklerini Gürcistan'dan sürdü çıkardı. Onları vatanından etti. Hasılı Ermeni soykırımını kabul eden Rus parlamentosu alt kanadı Duma'ya ve Rus yöneticilerine bir dosya halinde Rusların Türkler'e yaptığı soykırımı gösteren ve bütün dünyaya bunu anlatan bir devlet kurum olmalı ve herkesin kendi kanlı tarihini gözler önüne sermelidir. Hatta 1640 yılında İngilizlerle Ruslar arasında yapıldığı iddia edilen (Alman istihbarat kaynakları) Türkleri imha anlaşması da onlara hatırlatılmalıdır.

(Devamı... | Puan: 4.47)


Aşına İşine Eşine Sahip Çık
Türkiye'yi yönetenlerin yeterli tarih bilgisine sahip olduklarına inanıyor musnuz?

Evet
HayırSonuçlar
Anketler

Toplam Oy 9539
osmanlı şehirleri
[ osmanlı şehirleri ]

·Erasing the Past:
·Kalelerden Fülek Kalesi
·Kalelerden Budin Kalesi'nin Kaybı
·Kalelerden Eğri Kalesi
·Kalelerden Estergon Kalesi
·Kalelerden Uyvar Kalesi
·Nazlı Budin
·5. Bölüm: Nazlı Budin
·4.Bölüm : Nazlı Budin

Go To Project GutenbergBilgilerimizi Yoklayalım
Crossword
Boşluk DoldurmaOsmanlı popüler materyalizmiBad Tımes And Better Self. Defınıtıons Of Identıty And Strategıes For Development In Late Ottoman Hıstorıography (18501900)


Ziyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.231 Saniye