0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 30 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

Süleymaniye 'yazma'ları dijital korumaya alınıyor

Süleymaniye ''yazma''ları dijital korumaya alınıyor1. Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'daki 120 ayrı kütüphanede dağınık halde bulunan ve Süleymaniye Külliyesi içindeki medresede toplanan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma 80 binden fazla el yazması eser, 90 yıldır Süleymaniye Kütüphanesi'nde korunuyor. Süleymaniye Kütüphanesi Müdürü Emir Eş, 2001 yılından bu yana yürütülen dev bir proje ile tüm el yazmalarının büyük bir titizlikle dijital ortama aktarıldığını ifade etti.

Eş, “Şu anda 65 binden fazla eser dijital ortama aktarıldı. Bizde 80 bin yazma eserin yanısıra 50-60 bin kadar da, matbaada basılmış matbu eser var. Yazma eserler bittikten sonra sıra matbu eserlere de gelecek” diye konuştu.

KİTAPLAR HAYATIN İÇİNDEYDİ

Eş, “Biz yazma eserleri asla fotokopiye tutmayız. Fotokopi makinesi yaydığı ışın nedeniyle kimyasal yanmaya sebep olur. Kitap önce nohudi renk alır, sonra kahverengi ve en nihayetinde simsiyah hale gelebilir” dedi. Eş, Osmanlı'nın çok

okuyan bir toplum olduğunu ve ayrı bir kütüphane binasının yapılmasına gerek duyulmadığını ifade ederek, “Tüm eserlerin Süleymaniye Kütüphanesi'nde toplanmasından önce de 1 milyonluk İstanbul'un 200 kütüphanesi vardı. Bu 200 kütüphane cami, tekke, dergah, mevlevihane, vakıf, muallimhane, türbe, özel şahısların ellerinde ya da kurumlarda, saraylardaydı. Yani kitaplar hayatın içine öyle girmiş ki ayrı kütüphane binası yapılmasına gerek duyulmamıştı” dedi.

DEVR-İ HAMİDİ KİTAPLARI

Eş, devletin en zayıf döneminde Sultan Abdülhamid'in İstanbul kütüphanelerinin fihristlerini çıkarttırdığını, bugün halen aynı kayıtların kullanıldığını anlatarak, “Biz bu dönemde kayıtlı eserlere Devr-i Hamidi kitapları diyoruz. Biz elimizde bir kitabın olup olmadığını anlamak için Sultan Abdülhamid'in kayıtlarına bakarız. Kayıtlar bugün bile bire bir tutuyor. Tarih içinde çok az sayıda kaybolan kitap varsa da çoğunluğu kütüphanemizde aynen muhafaza edilmiştir” dedi.

Tarihe yolculuk...

Kütüphanede, en eski eser 1300 yıl öncesine ait. Kütüphanede, sadece Fuzuli'nin “Leyla ve Mecnun” mesnevisinin 25 adet el yazması nüshası bulunuyor. Burada Katip Çelebi'nin “Keşfü'z-Zünun” adlı eserini, Evliya Çelebi'nin “Seyahatname”, Piri Reis'in “Şifa” isimli bilimsel çalışmalarını da görmek mümkün.


 

· Daha fazla osmanlı kültür mirası
· Haber gönderen mehmetipci


En çok okunan haber: osmanlı kültür mirası:
Vatan Savunmasında Bediüzzaman ve Talebeleri
Ortalama Puan: 4.35
Toplam Oy: 17


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına GönderZiyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.209 Saniye