0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 37 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

Abdülhamit'in Güneydoğu imar planı Diyarbakır'da sergileniyor

2. Uluslararası Osmanlı'dan Cumhuriyete Diyarbakır Sempozyumu' kapsamında 'Osmanlılar Döneminde Diyarbakır' sergisinde sergilenen belgeler Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü destek veriyor.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Budak, Güneydoğu'daki alimlerin Osmanlı'ya müracaat ederek Osmanlı'nın işgaline karşı geleceklerini belirten yazı, mektup ve telgrafların sergilendiğini söyledi. Ellerindeki yaklaşık 95 milyon belge, 360 bin defter gibi son derece zengin tarihi malzemeyi hem yurt içi hem yurt dışında kamuoyu dikkatini çekmek için çeşitli sergilerle sunduklarına anlatan Budak, son yıllarda bu çalışmalar arttığını ifade etti.

Diyarbakır'daki sergide 67 adet belge ve fotoğrafın sergilendiğini anlatan Budak, "Bunlardan 41 tanesi Osmanlı arşiv belgelerinden oluşmaktadır. Geri kalanı da İstanbul Müzesi Nadide Eserler Kütüphanesi'nde bulunan 2. Abdülhamit dönemine ait fotoğraflardan oluşmaktadır. Bu belge ve fotoğraflar 1540 ile 1905 tarihleri arasında oluşmaktadır. İlk belge 1540 Vilayet Kanunnamesi ile başlamak üzere Ergani maden bölgesi ile faaliyetleri içeren belgeler, kale tamirleri, köprü inşaatlarının planları, mektep, inşaatlar ve son dönemde milli mücadele ile ilgili ileri gelenlerin Osmanlı Devleti'ne müracaat ederek, Osmanlı Devleti'nin işgale karşı geleceğini belirten mektup ve telgraflardan oluşmaktadır. Bu serginin de Diyarbakır'ın gününü anlamak geçmişini bilmek açısından faydalı olacağını ümit ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Güneydoğulu alimlerin Osmanlı'nın son dönemlerinde padişahlara yazdığı mektup ve telgrafların yer aldığı sergi yıllar sonra Diyarbakır'da sergilendi. Sergide Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamit'in Güneydoğu'daki okul, köprü ve tarihi eserler için hazırladığı projelerde sergileniyor.


 

· Daha fazla Basında Osmanlı
· Haber gönderen mehmetipci


En çok okunan haber: Basında Osmanlı:
Dolmabahçe Sarayı'nda...
Ortalama Puan: 4.14
Toplam Oy: 7


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına GönderZiyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.209 Saniye