0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 49 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

Tarihçi yargıç değildir

François Hartog, güncel olayların tarihçiyi zorladığını düşünüyor. Tarih yazımı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Fransız tarihçi François Hartog Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde 'Tanık ve Tarihçi' başlıklı bir konferans vermek için geçen hafta İstanbul'daydı. 'Tarihçi tanık olduğu olayları nesnel olarak ele olamaz ama eleştirebilmelidir' diyen antik çağ uzmanı Hartog, özellikle tarih yazımı konusunda yaptığı çalışmalarla dünyada ses getirmiş bir bilim adamı. Fransız Akademisi'nin verdiği Montyon ödülüne sahip Hartog'un Türkçeye çevrilimiş, 'Herodotos'un Aynası' ve 'Tarih - Başkalık - Zamansallık' adlı kitapları bulunuyor. Radikal Gazetesinden OLKAN ÖZYURT Hartog'la tarih yazımının seyrini ve günümüz olaylarının tarih yazımına etkisini konuştu.

Radikalde yayınlanan yazıyı olduğu gibi aktarıyoruz. Tarih yazımı konusunda önemli çalışmalarınız bulunuyor. Tarihin bir bilim olarak ele alınmasını sağlayan modern tarih yazımında kriterler neler? Modern tarihçi için geçmişle bugün arasında mesafe, kopma vardır. Tarihçi iki zaman arasında bir ayrım belirler. Bu 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Daha önce böyle bir durum yoktu. Modern tarihi ilk belirleyen şey budur. Eskiden tarihe, modeller ve örnekler üreten süreç gibi bakılırdı. Şimdiki zamanı daha iyi değerlendirmek ve şimdiki zamanın kimi olaylarına örnekler bulmak için geçmişten yararlanılırdı. Fakat bu kopuşla birlikte başka bir model belirlendi. Her ulusun kendi geçmişini yazabileceği daha net ve nesnel olayların ele aldığı 'uluslar tarihi' bu modelin başlangıç noktası olarak belirlendi.

'Kavramlar ve Bağlamlar Arasında' adlı kitapta sizinle yapılan söyleşide 'Tarihçi geleneksel olarak olayları söyleyendir. Son yıllarda olayları nitelemesi isteniyor. Geçmiş bugün ve gelecek üzerine hüküm vermesi isteniyor' diyorsunuz. Tarihçinin bir anlamda yargıç olması mı isteniyor?

Tarihin bir bilim olarak ortaya çıkmadan önce tarih yazımını adaletle ilgili kıstaslar belirlemiştir. Tarih ve adalet arasındaki paralellik tarihin gelişimi boyunca çok farklı biçimlerde süregelmiş. Hatta Hegel bir tarih mahkemesinden söz etmiştir. Bu şimdiki zamanla geçmiş arasındaki kopuş veya mesafe biraz da bunula ilgili birşey.

Tarih 19. yüzyıldan sonra gerçek bir bilim olarak ortaya çıktı ve bu gelenekten gelen modeller bir kenara bırakıldı. Tarih mahkeme, tarihçi de bir yargıç değildir. Sadece olanları anlatır. Yargılamaz. Modern tarih bilimi de mahkeme, adalet, yargılama gibi kıstasların bir kenara bırakılmasıyla doğmuştur. 25 yıldan beri tarih yazımında tarihçilerin yargıç, tarihinde bir mahkeme rolü üstlendiği görülüyor. Bunun sebebi de insan hakları gibi güncel olayların tarihçiyi zorlamasıdır.


 

· Daha fazla osmanlıya ilişkin yayınla
· Haber gönderen mehmetipci


En çok okunan haber: osmanlıya ilişkin yayınla:
The Egyptian Question (1831-1841)
Ortalama Puan: 2
Toplam Oy: 2


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına GönderZiyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.204 Saniye