0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 39 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

OSMANLI DÜNYASINDA ÜRETMEK, PAZARLAMAK, YAŞAMAK

Ömer Lütfi Barkan ekolünün günümüzdeki en yetkin temsilcisi olarak tanınan Suraıya Faroqhı’nin, Osmanlı Dünyasında Üretmek, Pazarlamak, Yaşamak adlı bu eseri, Osmanlı Devleti’nin yükselme ve duraklama dönemlerinde yaşanan iktisadi ve sosyal olayları arşiv belgelerine dayanarak anlatan ve bu olaylarla ilgili farklı çıkarımlarda bulunulan değerli bir çalışma.

Sık sık eksikliği dile getirilen sosyal-iktisadi tarih araştırmalarına dair örnek olan bir kitap, yazarın titiz arşiv araştırmalarıyla değişik zamanlarda yazdığı on dört makaleden oluşmakta. Osmanlı ticaret tarihi üzerindeki araştırmaların genellikle ‘makro’ düzeyde yürütüldüğü, Osmanlı fetihlerinin ve donanmalarının yönlendirdiği canlı bir ticaretin üzerinde odaklanması eleştirilerek ‘bireysel ticari faaliyetlerin işleyişinin’ karanlıkta kaldığından yakınılıyor. Bireysel ticaret tarihi kaynağı olarak servet envanterlerinden olmak üzere Bursa kadı sicillerinden konuyla ilgili 32 belge değerlendirilmiş.

Örneğin Tereke defterlerindeki mallardan ve o günkü değerlerinden hareketle; kişilerin mal varlıkları, ekonomik ve ticari faaliyetleri, sosyal statüleri, hayat tarzları, aile ilişkileri, dönemin toplum hayatı ve bazı siyasi olayları hakkında yorumlar yapılmış.


Kitabın konu başlıkları şu şekilde;


Ticaret Bağlantıları
Esnaf Ağları ve Osmanlı Zanaat Üretimi (16-17. Yüzyıllar)

Osmanlı İmparatorluğu’nda Venedikliler (1600-1630)

Evliya Çelebi’nin Gözüyle Kızıldeniz’de Ticaret ve İletişim(1671-1672)

Bursa’da Üretmek ve Yaşamak
Anayol Kavşağında Bursa: İran İpeği, Avrupa Rekabeti ve Yerel Ekonomi (1470-1700)

18.Yüzyıl Sonunda Osmanlı Loncaları : Bursa Örneği

Ticaret : 1480’lerde Bursa Tüccarları

Köle Sahibi ve Kırsal Tefeci Olarak Bir Yapı Ustası : Sefer Mimarı Bursalı Hacı Abdullah

18.Yüzyıl Bursa’sında Zengin Olmak: Debbağ Hacı İbrahim’in Serveti

Osmanlı Dünyasında Kadın Olmak
Köle Pazarından Arafat’a : 15. Yüzyıl Sonunda Bursalı Kadınların Yaşam Öyküleri

15. Yüzyıl Sonunda Bursalı Kadınların Yaşam Öyküleri
Varlıklı İki Kadın

Kadınların Çalışması, Fakirlik ve Esnafın Ayrıcalıkları

Meşrulaştırma Davaları
Haç Yolunda Soygunculuk ve Osmanlı İmparatorluğumda Siyasal Sadakat(1560-1680)

Osmanlı Vergi Mükelleflerinin Siyasi Etkinlikleri ve Saltanatın Meşrulaştırılması Sorunu(1570-1680)

Kent Yöneticileri , Tımar Sahipleri ve Vergiler: Çorumda Görüldüğü Şekliyle 16. Yüzyıl Sonu Bunalımı…………………..............

16. ve 17. yüzyılda Osmanlı zanaatkarlarının örgütlenme biçimleri, Avrupalı ve İranlı tüccarlarla olan ilişkileri, üretimde kullandıkları hammaddelerin sağlanma hikayeleri anlatılıyor. ‘Esnaf Ağları ve Osmanlı Zanaat Üretimi’ adlı başlığın sonunda Osmanlı zanaatkarlarının Avrupalı tüccarlara lokma olma sebeplerinin, sadece onların fakirliği ve lonca sisteminin katılığı gibi sebeplere bağlanamayacağı belirtiliyor.

Evliya Çelebi’nin kutsal topraklara olan ziyareti, dönemin ticari ve sınai faaliyetleri yönünden ele alınarak geleneksel bir hac kılavuzundan öte bilgiler içerdiği, örnekler eşliğinde açıklanmıştır

‘ Bursa’da üretmek ve yaşamak’ başlıklı bölümde Bursa’nın 15. – 18 yüzyıllar arası ekonomik hayatı analiz edilmiş. Önemli geçim kaynaklarından olan ipekli dokumacılığının hammadde ihtiyacı, işçilik faaliyetleri , ipekli dokuma sektöründe çalıştırılan köleler konusu, dükkan sahipleri ve tüccarların İstanbul’la olan ilişkileri, bu bağlamda esnaf loncaları, ipekli dokuma işinin kazancında meydana gelen azalma-artışlar sebepleriyle birlikte kadı sicillerinden, fermanlardan taranarak Osmanlı ekonomisiyle ilgili bu zamana kadar gün yüzüne çıkmamış bilgilere ulaşılmış.

Yine aynı bölümde belirtilen zamanda yaşamış iki Osmanlı zengini ya da orta hallisinin tereke kayıtlarındaki mallarından yola çıkılarak kişilerin ticari hayatları, sahip oldukları mallar, o günkü değerleri belirlenmiş. Evlerindeki eşyalardan dönemin hayat tarzı ile ilgili birçok çıkarımlarda bulunulmuş ve bunlar değerlendirilmiştir.

Eserde Osmanlı kadınlarına da yer verilerek Türk kadınının ekonomik hayattaki yeri ve çalışmaları hakkında araştırmalar yapılmış. ‘Osmanlı Dünyasında Kadın Olmak’ adlı başlıkta verilen bölümde köle kadınlardan başlayarak mal-mülk, iş köle sahibi olabilmiş zengin kadınların hayatları yine Osmanlı ekonomisi çerçevesi ekseninde gerçek hayatlardan örneklerle açıklanmıştır.
‘Meşrulaştırma Davaları’ adlı son bölümde Osmanlı Devleti’nin belirtilen dönemlerinde yaşadığı siyasi ve ekonomik problemler ve sıkıntılar anlatılıyor.

Haç Yolunda Soygunculuk ve Osmanlı İmparatorluğumda Siyasal Sadakat (1560-1680) adlı konuda Anadolu’dan kervanlarla hacca gidenlerin yollarda uğradıkları bedevi saldırıları, mallarının çalınıp yağmalanması ve özellikle de birtakım devlet görevlilerinin hac kafilelerini haraca bağlar şekilde çeşitli bahanelerle soymaları açıklanıyor. Konuyla ilgili olarak yayımlanan fermanlardan da ulaşılan bilgilerle Osmanlı Devletinin bu problemin çözme çalışmaları ele alınmış.

Osmanlı Vergi Mükelleflerinin Siyasi Etkinlikleri ve Saltanatın Meşrulaştırılması Sorunu (1570-1680) adlı bölümde taşradan gelen haksız vergi toplama şikayetlerinde merkezin tutumu değerlendirilerek bunları engelleyemediği verilen örneklerle açıklanmış. Öyle ki bazı fermanlarda vergi toplayacak taşra görevlilerinin köylere güç kullanılarak bile olsa sokulmamaları istenmiş!

16. yüzyılda; vergi toplama, kent yöneticileri ve tımar sahipleriyle olan sıkıntılar Çorum örneği çevresinde analiz edilmiş.Not:

 

· Daha fazla osmanlıya ilişkin yayınla
· Haber gönderen mehmetipci


En çok okunan haber: osmanlıya ilişkin yayınla:
The Egyptian Question (1831-1841)
Ortalama Puan: 3.33
Toplam Oy: 6


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


 Yazdırılabilir Sayfa  Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına GönderZiyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.204 Saniye