0
Makaleler | Osmanlı Tarihçileri | Osmanlı Tarih Deyimleri | Osmanlılar | Popüler Konular | Olaylar| Osmanlı Bibliyografyası | Bildiriler
Süreli Yayınlar| Arşiv Belgeleri & Rehber | Doktora Tezleri | Mücmel Osmanlı Tarihi


· Ana Sayfa
· Anketler
· Araştır
· Hesabınız
· İletişim
· Konular
· Metin Sürümü
· Tavsiye Et
· Yazı GönderŞu an sitede, 47 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Kayıtlı değilsiniz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.Oryentalistlerin Gözüyle
31 Mart Fotoğrafları
Çeşitli Vesikalar
Osmanlı Arşivinden
Kisve Bahası Belge
Mulâj-i Ruznamçe
Gazavat-ı Murad
Ahkâm Defteri
Feth-i Estergom
ingilizce haritalar
Türkçe haritalar
Şeriyye Sicilleri
Fermanlar
Ermeni Vahşeti
Topkapı Sarayı
Surnâme-i Vehbi
Kıyâfet-nâme
Osmanlı Kilimleri
Osmanlı Nakışı
Osmanlı Vazoları
Osmanlı'da BağdadOttoman History WritingNuruosmaniye Kütüphanesinde Bulunan Bazı Kazasker RuznamçeleriEurope''s Muslim CapitalChanging Perceptions of the Ottoman Empire: The Early CenturiesChristians, Jews and Muslims in the OttomanEmpire: Lessons for Contemporary CoexistenceIslamızatıon In The Balkans As An Hıstorıographıcal Problem: The Southeast-European PerspectıveThe Guilds Of Jerusalem in Ottoman Period

 
  TALAT PAŞA'NIN ÖLÜMÜNÜN 81.YILDÖNÜMÜNDE ULUSLARARASI TERÖRE BİR BAKIŞ İSTANBUL 15.03.2002


Kültür Bakanlığının himayesinde, Ermeni Araştırmaları Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı tarafından düzenlenen "Talat Paşa'nın Ölümünün 81.Yıldönümünde Uluslararası Teröre Bir Bakış" isimli uluslararası sempozyum 15 Mart 2002 tarihinde Cuma günü İstanbul'da Pera Palas otelinde gerçekleşmiştir. Tüm gün boyunca süren sempozyuma yurtdışından ve yurtiçinden konuşmacılar katılmıştır.
Sempozyumun açış konuşmasını Kültür Bakanı sayın İstemihan Talay gerçekleştirdi. Talay konuşmasında 1915 olaylarıyla ilgili var olan önyargıları gidermek açısından bu ve benzeri bilimsel çalışmaların önemine dikkat çekti.
Sempozyumun ilk konuşmacısı olan ODTÜ tarih bölümü hocalarından sayın Prof. Seçil Karal Akgün "Ermeni Sorununun başlangıcındaki Terörist Olaylar" isimli bir tebliğ sundu. Akgün Ermeni sorununun 19. yüzyılda ortaya çıkan yapay bir sorun olduğunu ve aslen Avrupa devletleri tarafından yaratılmış olduğunu ortaya koyarken, ilk terörist olaylara değindi ve Ermeni terörünün ASALA ile başlamadığını, çok daha önceleri var olduğunu açıkladı.
İstanbul Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı olan ve Ermeni Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte bu sempozyumun gerçekleşmesinde ön ayak olan Prof. Arslan Terzioğlu'nun tebliğ başlığı "Talat Paşa ve Bahaddin Şakir'in Berlin'de Öldürülmesi ve Ermeni Tehciri"dir. Terzioğlu aşırı Ermeniler tarafından tehcir için sorumlu tutulan Talat Paşa'nın, bu kararı verme zorunluluğunu ve kararı uygulamaktaki iyi niyetini ve hassasiyetini ön plana çıkartmıştır. Ancak Talat Paşa ve daha sonra Bahaddin Şakir Ermeni teröristler tarafından katledilmişlerdir. Sonraları Tehlirian davası diye ün salacak olan dava ise Talat Paşa'nın katlinden sonra Almanya'da gerçekleşmiştir ve sanık Tehlirian'ın serbest bırakılmasıyla bir adalet fiyaskosuyla sonuçlanmıştır.
İlk oturumun son konuşmacısı olan Rus türkolog Kalerya Bellova'nın tebliğ başlığı "Cemal Paşa'nın Tiflis'te Öldürülmesi"ni irdeliyordu. Ermeni terörizmin dünyanın birçok yerinde kol gezdiğinin göstergelerinden bir tanesi olan bu olayın ayrıntılarını anlatıyordu sayın Bellova. Sunumundaki ilginç nokta ise, bu değerlendirmeyi yaparken Rus arşivlerinden yararlanması ve Rus arşivlerinin aslında tümüyle Türk tezini savunuyor olmasıydı.
İkinci oturumun ilk konuşmacısı olan "Myth of Terror" kitabının ünlü yazarı Avusturyalı Prof. Erich Feigl'in konusu oldukça ilgi çekiciydi: "Talat Paşa: Franz Werfel'in Bir Devlet Adamını Karalaması". Dünyaca ünlü yazar Franz Werfel'in "Musa Dağında 40 Gün" kitabını ayrıntılı bir şekilde ele alıp kıyasıya eleştirdi Feigl. Aşırı Ermeniler tarafından efsane haline getirilen ve kullanılan bu yapıt 1915 olaylarının dünya çapında çarpıtılarak yansıtılmasında büyük bir rol oynamıştır. Erich Feigl ise Franz Werfel'in kişiliğini ve özel hayatını da inceleyerek bu yaptın sadece bir roman olduğunu ve tarihi gerçekleri yansıtmadığını ortaya koymuştur.
Tıp doktoru olan Alman Prof Otto Winkelmann 1915 yılında Türkiye'de görev yapmış olan bir doktor ile ilgili "Ernst von Düring Paşa'nın hatıralarında Ermeni Sorunu" isimli bir tebliğ sundu. Görev icabıyla Osmanlı Devleti'nde bulunan bir insanın izlenimlerini öğrenmek son derece önemli. Ernst von Düring Paşa'nın hatıralarından da görüleceği gibi 'Ermeni Sorunu' diye adlandırılan şey hiç de öyle, aşırı Ermeniler tarafından lanse edilmeye çalışıldığı gibi değil.
"Armenia. The Great Deception. Secrets of a 'Christian' Terrorist State" kitabın yazarı Samuel Weems ise günümüz ABD'sinde var olan Ermeni terörün, klasik anlamda fiziki ölümle ya da yaralamayla sonuçlanmayan Ermeni teröründen bahsetti. Bu terörün psikolojik boyutu ve baskıcı şekillerinden bahsetti yazar.
Üçüncü oturumun ilk konuşmacısı olan emekli büyükelçi ve tarihçi Bilal Şimşir "Ermeni Terörü Kurbanı Diplomatlar" isimli tebliğinde 1980'li yıllarda dünya çapında faaliyet gösteren ASALA terör örgütü tarafından katledilen 36 diplomatın ölümünü tekrar hatırlattı. 11 Eylül sonrasında uluslararası terörün belki ilk defa bu denli dikkate alındığı bu dönemde, Türklerin geçmişte yüzyüze kaldığı terörü anımsatmakta fayda vardır mutlaka.
Emekli büyükelçi ve Ermeni Araştırmaları Enstitüsü başkanı Ömer Lütem konuya kronolojik olarak devam ederek "Ermeni Terörü ve Sonrası" isimli tebliğinde terör aşamasından sonra gelen aşamaları açıkladı. Ermeniler terör vasıtasıyla uluslararası platformda Ermenilere destekleyen bir bilinç oluşturmayı başarmışlardı. Terör bir siyasi araç olarak kötüye kullanılmıştı.
Azeri Prof. Nesib Nessibli ise Ermenilerin terör yöntemleriyle Karabağ'da yaptıklarını "Karabağ Sorunu ve Ermeni Terörü" isimli tebliğinde açıkladı. Dağlık Karabağ ve Azerbaycan topraklarının %20'si Ermenistan tarafından işgal edilmekte günümüzde. Ermenistan uluslararası hukuku çiğneyerek bu işgali sürdürmekte ve barışçıl bir çözüme yanaşmamaktadır.
Alman kültür bilimcisi Prof. Peter Bendixen'in "Kültürel Alışveriş ve Hoşgörü ile Terörizmin Engellenmesi bir Hayal mi?" isimli tebliği şüphesiz en ilgi çekenlerden ve geleceğe yönelik en yapıcı olanıydı. Çıkış noktasını kültürel alış veriş olarak kabul ederek gelecekte bazı sorunların çözümlenebileceğini, hatta terörizmin önlenebileceğini savunuyordu Bendixen ve bunun için geçmişten de örnek veriyordu.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Prof. Mehmet Saray "Türk Ermeni İlişkilerindeki Sorunlar nasıl çözümlenebilir?" isimli tebliğiyle iki ülkenin de görüşmek için karşılıklı koyduğu şartları ele alarak ortak noktalar bulmaya çalıştı. Gelecekte Türkiye Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için yapıcı bir tutumla yaklaşarak yol göstermeye çalıştı Saray.
"Talat Paşa'nın Ölümünün 81. Yıldönümünde Uluslararası Teröre Bir Bakış" isimli sempozyuma görsel ve yazılı basın yoğun ilgi göstermiştir. TRT, CNN Türk, NTV, Ulusal TV, BRT, TV8, Anadolu Ajansı, Hürriyet, Sabah, Zaman, Turkish Daily News, AGOS, Marmara, ve Jamanak temsilcileri hazır bulundular ve katılımcılarla söyleşiler ve çekimler gerçekleşti.


[ Geri Dön ]

Bildiriler

Copyright © Gönderen: Osmanlı Araştırmaları - (1675 okuma)

 
 

Encyclopedia ©

Ziyaretçi İstatistikleri

Açılış Sayfası Yap

Mehmet İPÇİOĞLU tarafından hazırlanan bu site.


3 Temmuz 2001'de aramızdan ayrılan Nejat Göyünç'e İthaf Edilmiştir
Sayfa Üretimi: 0.209 Saniye