beyaz lale
Tarih: 29.11.2005 Saat: 13:11
Konu: osmanlı sanatı incelemeleri


Yıl 1912... Türk tarihinin en büyük felaketlerinden birinin yaşandığı günlerin başladığı yıl. Bu karanlık senenin 8 Ekiminde Karadağ Prensliği, ardından 18 Ekim’de Bulgaristan ve Sırbistan, birkaç gün sonra da Yunanistan Osmanlı'ya savaş açıyor. Hasta adamın başında gün sayan İngiltere Fransa ve Rusya’nın desteklediği gözü dönmüş caniler girdikleri yeri talan ediyor. Balkanlar cayır cayır yanıyor. Irz namus pây-i mal olmuş. Balkanlarda acımasız bir soykırım yaşanıyor. Türk milletini yok etmek için insanlık dışı her türlü vahşet uygulamaya konuluyor.
Bu günlerde Serez'e giren Bulgar komitacıları taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmıyor. Erkeklerle yaşlı kadınları diri diri yaktıktan sonra bile hırsını alamayan bu vahşi yaratıklar, genç kadın ve kızları zevkleri için bir eğlence aracı olarak kullanmaya çalışıyor, direnenleri ise hunharca katlettikten sonra bedeni daha soğumamış olanlara tecavüz ederek nekrofili duygularını tatmin ediyorlardı.

Serez'de yaşanan bu vahşet milli edebiyat akımının öncülerinden Ömer Seyfettin tarafından hikayeleştirmiştir.

Çocukluk yıllarıma rastlayan Beyaz Lale adlı bu öyküyü okuduğum zaman insanın ne denli aşağılaşabileceği gerçeği ile karşılaşmanın karışık ruh halini yaşamış, Binbaşı Radko adlı kuduz köpeğin hikayeye adını veren Lale adlı bölgenin en güzel kızına sahip olmak için verdiği uğraşlara rağmen bu iffetli Türk kızının teslim olmaktansa ölümü seçerek intihar edişi, ancak habis ruhlu pislik herifin genç kızın cesedine tecavüzü ruhumda telafisi imkansız derin izler ve yaralar bırakmıştı.

Osmanlı’nın çekilmesiyle Balkanlar’da Afrika’da Orta Doğu’da ne güller soldu, ne laleler çiğnendi…

Global Dünyanın modern toplumları Bosna’da Kosova’da Irak’da Afganistan’da Doğu Türkistan’da … beyaz lalelerin yürek parçalayan dramları karşısında sessizliklerini sürdürüyor.

Muhtemelen dedelerinden tevarüs eden sadist bir yaklaşımın tezahürü olarak bu manzaralardan zevk alıyorlardır.Bu haberin bulunduğu site: Osmanlı Araştırmaları
http://www.os-ar.com

Bu haber için adres:
http://www.os-ar.com/modules.php?name=News&file=article&sid=250491